Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του 3ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών !

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών ως οντότητα

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών ιδρύθηκε για πρώτη φορά το 1870.

Το σχολείο δεν είχε αρχικά ιδιόκτητο διδακτήριο και δεν έχουμε πληροφορίες για τη στέγασή του μέχρι περίπου τα μέσα του 20ου  αιώνα. Στο δεύτερο μισό του 20ου αιώνα γνωρίζουμε ότι για ένα διάστημα στεγάστηκε σε μισθωμένο μονώροφο πετρόκτιστο κτίριο, κατασκευής του 1900, στην οδό Φιλοποίμενος 56, ιδιοκτησίας Γεωργίου Τοπάλη. Αργότερα μεταστεγάστηκε στο κτίριο επί της διασταυρώσεως Γούναρη και Καραΐσκάκη όπου λειτούργησε μέχρι το 1996. Το συγκεκριμένο κτίριο το οποίο χτίστηκε στα τέλη του 19ου αιώνα, γκρεμίστηκε πρόσφατα και μεταξύ άλλων στέγασε το Πτωχοκομείο,  το Β΄Γυμνάσιο και τη Δημοτική Βιβλιοθήκη.

Το 1996 το 3ο Δημοτικό σχολείο εγκαταστάθηκε στο σημερινό του κτίριο επί της οδού Παντοκράτορος 3.

Το διδακτήριο επί της διασταυρώσεως των οδών Καραϊσκάκη και Γούναρη. Φωτογραφία του 1876.

Το 3ο Δημοτικό σχολείο ως διδακτήριο επί της οδού Παντοκράτορος 3

Το κεντρικό κτίριο που στεγάζει το σχολείο μας κτίστηκε το 1925 και το δεύτερο κτίριο πολύ αργότερα. Μετά το δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο το κτίριο στέγασε το Α΄ Γυμνάσιο Θηλέων και για ένα διάστημα το Β΄ Γυμνάσιο Θηλέων τα οποία λειτουργούσαν εναλλάξ  τρεις μέρες πρωί και τρεις απόγευμα. Το Α΄ Γυμνάσιο Θηλέων μεταστεγάστηκε σε ιδιόκτητο κτίριο το 1976 και το διδακτήριο πλέον μετά από μια μικρή ανακαίνιση στέγασε τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Σωτηρχόπουλου.

Το 8τάξιο Α΄ Γυμνάσιο Θηλέων μπροστά από το κεντρικό κτίριο. Η πρόσοψη του κεντρικού κτιρίου έχει αλλάξει εκτός από τα μπαλκόνια που έχουν τα ίδια κάγκελα και σήμερα .
Οι μαθήτριες του Α΄ Γυμνασίου Θηλέων κάνουν Γυμναστική στο χωμάτινο προαύλιο. Φωτογραφία του 1953

Όταν τα εκπαιδευτήρια Σωτηρχόπουλου εγκαταστάθηκαν σε δικό τους κτίριο έγινε ριζική ανακαίνιση του κτιριακού και από το 1996 στο συγκρότημα εγκαταστάθηκε και λειτουργεί ως σημερα το 3ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών και το 5ο Νηπιαγωγείο Πατρών.